SONAROL

Spółka „SONAROL” powstała w styczniu 1997 roku jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, wykonywanych w oparciu o własne nowatorskie rozwiązania. Intensywny rozwój przemysłu mleczarskiego sprawił, iż w krótkim czasie wykorzystano cały potencjał produkcyjny firmy.

W roku 2000 zakupiono ponad 4 hektarową zabudowaną działkę, a wspólnicy Spółki podjęli decyzję o rozszerzeniu działalności o produkcję stolarki okiennej z PVC i aluminium. Już po kilku miesiącach okna z Jedwabnego zaczęły podbijać rynek lokalny.

                Wysoka jakość produktów oraz dynamicznie rozwijający się sektor budowlany w krótkim czasie zmusił do dalszych inwestycji i rozbudowy zakładu oraz zakupu nowoczesnego parku maszynowego.

                Kolejnym krokiem rozwoju działalności spółki było otwarcie zakładu produkcji styropianu w Jeziorku, koło Łomży, gdzie od 2003 roku rozpoczęto produkcję. Zakład wyposażony został w nowoczesne, wysokowydajne urządzania własnej konstrukcji m. in. do spieniania, formowania, cięcia, frezowania i pakowania. Szybko podejmowane trafne decyzje, ciągła kontrola jakości, terminowość w realizacji zamówień i dbałość o klienta sprawiały, że i ta inwestycja okazała się sukcesem a SONAROL stał się wiodącym producentem na terenie Polski północno-wschodniej.

                Zakład produkcji okien został od 2008 roku w pełni zautomatyzowany. Cały proces produkcji sterowany jest komputerowo za pomocą autorskiego programu, napisanego specjalnie na potrzeby firmy. Obejmuje on wszystkie etapy począwszy od składania zamówień, poprzez optymalizację produkcji, sterowanie maszynami, transport, skończywszy na wystawianiu faktur za gotowe wyroby. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwoliło niemalże wyeliminować błędy ludzkie.

                2010 rok to kolejny bardzo ważny etap w historii  spółki związany z rozbudową zakładu produkcji okien. Powstaje nowa hala o powierzchni blisko 6000 m2, wyposażona w 5 nowych, dodatkowych, w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych.  Niespełna rok później uruchomiona zostaje produkcja na nowej hali. 10 linii produkcyjnych oraz 2 najnowocześniejsze centra tnące  pozwalają  osiągnąć moc produkcyjną na poziomie 2000 jednostek na dobę.

Firma Sonarol w grudnia 2012 roku uruchomiła dział ekstruzji gdzie tłoczone są profili PVC do produkcji okien i drzwi.  Tym samym Spółka dołączyła do elitarnego grona firm produkujących na własnych systemach profili oraz potwierdził swoją coraz silniejszą pozycję na rynku.

W kwietniu 2013 roku zakupiono fabrykę styropianu w Miłomłynie. Inwestycja ta miała na celu poszerzenie obszaru dystrybucji o teren Polski Północnej i Centralnej. Drugi zakład produkcyjny to korzyści zarówno dla klientów w postaci jeszcze w krótszych terminów realizacji zamówień oraz dla firmy poprzez obniżenie kosztów logistyki.

Firma od początku swojej działalności związana była z sektorem wyrobów dla rolnictwa oferując automatyczne poidła dla zwierząt oraz części do maszyn rolniczych. W 2014 r. ze wsparciem ze środków UE został uruchomiony nowoczesny zakład, w którym wytwarzane są  ładowacze czołowe oraz osprzęt do ładowaczy, ładowarek i miniładowarek.

Ciągła obserwacja otoczenia oraz dynamicznie rozwijających się gospodarstw rolnych, które specjalizują się w produkcji stawiając na wzrost wydajności jest jednym z elementów dostosowywania produktów do potrzeb rynku. Efektem prac są docenianie w Europie a coraz częściej na innych kontynentach, wycinak combi, chwytak wielofunkcyjny oraz rozgarniacz pryzm, które produkowane są w oparciu o patenty wzorów użytkowych. Osprzętową ofertę uzupełniają różnego typu chwytaki, krokodyle, łyżki, widły, włóki, skrzynie, piaskarki i obciążniki.

W 2020 r. został utworzony (wydzielony) Dział Badawczo-Rozwojowy. Zadania realizowane w ramach prowadzonej działalności to m.in.: automatyzacja zakładów produkcji, prace nad system logistycznym zakładu; prace nad „SNR WELDING CELL”, rozwój i dalsze badania nad nowymi produktami.

Ciągły dynamiczny rozwój firmy oraz silna pozycja rynkowa to nie tylko zasługa nowoczesnych linii produkcyjnych, ale przede wszystkim wykwalifikowanej i stałej kadry pracowniczej, która dba o to aby klient został profesjonalnie obsłużony. Ponadto, własna baza logistyczna daje gwarancję niezawodności i punktualności dostaw.

Obecnie firma zajmuje ponad 42 000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnych i zatrudnia blisko 650 osób, dzięki którym produkowanych jest rocznie ok. 800 000 metrów sześciennych płyt styropianowych, prawie 300 000 szt. stolarki okiennej i drzwiowej 20 000  maszyn rolniczych, ponad to konstrukcje stalowe hal przemysłowych, maszyny do produkcji styropianu, bobiniarki, lekkie przyczepy przestrzenne, stojaki do transportu okien i szyb, kontenery do profili PVC i aluminiowych oraz wiele innych wysokiej jakości produktów.

Sprzedaż realizowana jest przez przeszkolonych w zakresie produktu, serwisu i obsługi klienta, partnerów handlowych tworzących sieć dystrybucji 1800 punktów. Produkty marki Sonarol można spotkać już nie tylko na terenie Polski czy Unii Europejskiej, ale również w krajach Azji, Ameryki, Australii a nawet Afryki. Eksport odbywa się do 27 krajów na 5 kontynentach.

Potwierdzaniem dobrze prowadzonej działalności  są zdobyte nagrody i wyróżnienia, m.in.: tytuł Agroprzedsiębiorcy RP 2021-2022, dyplom Ekskluzywnej Stolarki VIP za innowacyjny system okien Perfectherm, wielokrotne wyróżnienie w rankingu „Gazele Biznesu” za niezwykle dynamiczny rozwój firmy oraz wielokrotny Laureat „Diamentów Forbesa” w rankingu firm Województwa Podlaskiego o przychodach od 50 do 250 mln zł.

W ramach prowadzonej działalności oraz poza nią, firma wspierająca wiele inicjatyw charytatywnych oraz sponsor wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Skip to content